Medicininėje spaudoje (The Lancet – Didžiosios Britanijos mokslinis žurnalas gydytojams) radau aptariamą utėlių naikinimo būdą – sausų plaukų šukavimą tankiomis šukomis nenaudojant jokių pedikuliocidų ar kitų chemikalų (Roffe C. Treatment of pediculosis capitis by dry combing. Lancet 2000; 355:1724). Tyrimas buvo atliktas siekiant išsiaiškinti, ar toks utėlių naikinimo metodas efektyvus, nes iki šios dienos labai trūksta duomenų apie utėlėtumo gydymo efektyvumą be medikamentų (Chosidow O. Scabies and pediculosis. Lancet 2000; 355: 819-26).

Utelėtumas Didžiojoje Britanijoje

Pastaruoju metu Didžiojoje Britanijoje utėlėtumas buvo gydomas pedikuliocidais – malathiono rūgšties preparatais, permetrino, fenotreino ir karbarilo preparatais. Nei vienas iš šių preparatų neturi įrodymų, kad yra saugūs sergantiems astma žmonėms, taip pat jaunesniems nei 6 mėnesių kūdikiams bei pacientams su pažeista oda (kai yra žaizdelių). Dėl trūkstamų saugumo įrodymų jie nerekomenduojami asmenų, priklausančių minėtoms grupėms utėlėtumo gydymui. Taip pat permetrino nerekomenduojama naudoti nėštumo ar kūdikio žindymo laikotarpiu https://lt.wikipedia.org/wiki/Bakterijos. Karbarilo preparatai gali būti karcinogeniški, t.y. sukelti vieną iš vėžio formų – karcinomą (Joint Formulary Commitee. Skin. British National Formulary 38. The Bath Press, Bath. Spet. 1999: 522-25). Dar viena labai rimta priežastis ieškoti naujų utėlių naikinimo būdų yra labai padidėjęs utėlių atsparumas permetrino ir malathiono preparatams Didžiojoje Britanijoje (Anon. Treating head lice. Effective Mat 1999; 4: 1-3). Taigi, kaip reikia šukuoti plaukus ir kokie gauti tokio gydymo rezultatai?

Kaip atsikratyti utėlių?

Utėlėmis užsikrėtusio žmogaus (dažniausiai tai bus vaikas) galvą reiktų palenkti virš praustuvės ir šukuoti nesudrėkintus plaukus specialiai utėlių iššukavimui sukurtomis tankiomis, ilgais metaliniais dantukais šukomis. Šukuojant, utėlės ir glindos krenta į praustuvę, todėl jas galima suskaičiuoti ir įvertinti užsikrėtimo laipsnį. Taip pat pagal iššukuotų glindų spalvą galima nuspėti, ar senai užsikrėsta utėlėmis: jaunos (nesenai padėtos) glindos yra blyškesnės, senesnės – tamsesnės spalvos. Po to utėles ir glindas paprasta su vandeniu nuplauti. Šukavimo procesas turi trukti tol, kol iššukuojamos visos utėlės ir glindos, t.y. kai intensyviai šukuojant 1 minutę, iš galvos nebeiškrenta nei viena utėlė ar glinda. Pirmą dieną taip šukuoti reikia bent 3 kartus su pertraukomis (pvz. ryte, per pietus ir vakare). Sekančias 6-10 dienų reikia kruopščiai šukuoti bent 2 kartus per dieną. Teigti, kad užsikrėtęs utėlėmis pacientas po tokio intensyvaus šukavimo ir priežiūros pasveiko, galima tik po 3 savaičių, jei neatsirado nei vienos utėlės. Visi šiame tyrime dalyvavę 10 vaikų pasveiko.

Šis utėlių naikinimo metodas yra geras tuo, kad nenaudojami nuodingi cheminiai utėlių naikinimo preparatai (pedikuliocidai), todėl jį galima taikyti astma sergantiesiems žmonėms ar nėštumo metu. Taip pat šis metodas yra labai pigus – reikalingos tik geros šukos. Tačiau yra ir trūkumų – utėlių naikinimas šukomis trunka labai ilgai, šukuoti reikia labai daug kartų ir atima daug brangaus laiko. Manau, kad retas iš mūsų galėtų leisti sau prabangą  porą savaičių šukuoti galvą 3 kartus per dieną po kokią valandą. O ir kuris mažas vaikas leistųsi į tokius ilgus utėlinėjimus pasilenkus virš praustuvės? Na, bet kiekvienas turi teisę rinktis. Taigi, žinokite, kad ilgas, kruopštus ir daug kantrybės reikalaujantis šukavimas specialiomis šukomis gali padėti.

Rate this post