Straipsniai

Svarstyklės ir jų rūšys

Svarstyklės jau nuo seniausių laikų yra neatsiejamas pagalbininkas tiek namuose, tiek darbe, tiek moksle. Šio prietaiso prireikia parduotuvėje ar turguje sveriant maisto produktus, svarstyklės reikalingos norint sužinoti žmogaus kūno svorį, jos taip pat naudojamos ir ūkyje bei pramonėje, norint pasverti surinktą derlių ar statybines medžiagas. Ypač tikslūs svorio skaičiavimai atliekami mokslo srityje, laboratorijose atliekant mokslinius tyrimus be svarstyklių irgi neišsiverčiama. Šis prietaisas reikalingas ir buityje, ir medicinoje, ir pramonėje.

Svarstyklių pasirinkimas šiais laikais yra labai didelis, pradedant precizinėmis, kurios sveria ypač tiksliai ir dažniausiai naudojamos laboratorijose ar juvelyrikos pramonėje, baigiant pramoninėmis svarstyklėmis, kuriomis sveriami didžiuliai, nestandartinių matmenų, kabantys kroviniai. Kiekvienai pramonės šakai ar gyvenimiškai situacijai pritaikytų svarstyklių pasirinkimas yra platus, todėl reikia tiksliai žinoti savo poreikius ir pagal tai išsirinkti tinkamiausias svarstykles.

Precizinės (laboratorinės) svarstyklės – tokių svarstyklių didžiausias privalumas yra tas, kad jos medžiagas ar substancijas pasveria neįtikėtinai tiksliai ir dažniausiai atitinka II ar II tikslumo klasę. Precizines svarstykles naudoja farmacininkai, mokslininkai, kitų sričių, kur reikia tiksliai pasverti medžiagų kiekius, atstovai. Dar naudojamos ir laboratorinės analitinės svarstyklės, atitinkančios pirmąją tikslumo klasę. Tai tiksliausia klasė, šiomis svarstyklėmis galima pasverti mėginius nuo 0,0001g iki 0,000001g tikslumu. Juvelyrinės svarstyklės plačiai naudojamos juvelyrikos pramonėje, kur reikia atidžiai pasverti kiekvieną gramą, nes sveriant ir perkant metalus kiekviena paklaida juvelyrui gali brangiai kainuoti. Juvelyrinės svarstyklės turi galimybę metalo svorį rodyti gramais arba karatais.

Platforminės svarstyklės – šio tipo svarstyklės taip pavadintos dėl savo konstrukcijos, svėrimas vyksta ant specialios platformos, todėl jos patogiausios sveriant didelių matmenų ar apimčių daiktus ir plačiai naudojamos pramonėje, ūkiuose, sandėliuose, statybose. Jų svėrimo galia dažniausiai būna nuo 30 iki 600 kg, tad jomis galima sverti dėžes, maišus, statybines medžiagas, kurios dėl savo gabaritų negalėtų būti sveriamos kitokiu būdu.

Prekybinės svarstyklės – šių svarstyklių išskirtinumas tas, kad jos turi kainos skaičiavimo funkciją. Dažniausiai naudojamos mažmeninėje prekyboje, turguose, parduotuvėse ar kioskuose, kur pasvėrus produktus patogu iškart apskaičiuoti ir pirkinio kainą. Prekybinės svarstyklės turi po kelis ekranėlius pirkėjo ir pardavėjo pusėse, kuriuose rodomas prekės svoris, kilogramo kaina ir galutinė prekės kaina. Kai kurie prekybinių svarstyklių modeliai gali iškart atspausdinti etiketę su brūkšniniu kodu, prekės aprašymu ir apskaičiuota kaina. Šios svarstyklės tinkamos naudoti dideliuose prekybos centruose, pakavimo, fasavimo cechuose.

Vienetų skaičiavimo svarstyklės – jos skirtos suskaičiuoti sveriamo produkto kiekį vienetais. Plačiai naudojamos kai vienetais reikia suskaičiuoti smulkias prekes, varžtus, elektronikos elementus, veržles ir pan. Naudojant tokias svarstykles galima tiksliai suskaičiuoti didelius smuklių vienetų kiekius ir išvengti klaidų.

Pakabinamos svarstyklės – šiomis svarstyklėmis galima sverti daiktus, kurie yra nestandartinių matmenų ar sunkiai pajudinami. Pakabinamos svarstyklės yra mobilios, dažnai pakraunamos baterija, todėl jas galima lengvai transportuoti. Priklausomai nuo modelio, galima svėrimo riba yra nuo 5 iki 200kg.

Medicininės svarstyklės – tai specialiai medicinos įstaigoms pagamintos svarstyklės, atitinkančios visus medicinos prietaisams keliamus reikalavimus. Skirtingos ir specialios svarstyklės naudojamos sverti kūdikius, vaikus, suaugusius žmones, neįgaliuosius, jiems skirtos specialios kėdės – vežimėliai.

Virtuvinės ir buitinės svarstyklės – tai nesudėtingos svarstyklės, naudojamos buityje. Virtuvinių svarstyklių svėrimo galia gali būti nuo 3 iki 30 kg. Jos dažniausiai naudojamos valgyklose, restoranuose, mokyklose, kur reikia pasverti maisto produktų kiekį. Buitinės svarstyklės yra bene populiariausios, naudojamos žmogaus kūno svoriui nustatyti ar buityje naudojamiems daiktams pasverti. Maksimali masė dažniausiai siekia 150 kg.