Būdami su žmonėmis nuolat rizikuojame užsikrėsti kokiomis nors ligomis – gripu, grybeliu ar angina. Lytiškai santykiaujant irgi tyko toks pat pavojus. LPI – infekcijos, kuriomis dažniausiai užsikrečiama lytiškai santykiaujant. O tai reiškia – vaginaliniu, oraliniu arba analiniu būdu. LPI sukėlėjams reikia drėgnos, šiltos terpės, todėl užsikrečiama tuomet, kai tiesiogiai liečiasi gleivinės. Štai kodėl sukėlėjai pakenkia sritis apie burną, išeinąmąją angą ir lytinius organus (makštį, vulvą, varpą ir sėklides). 

Kaip neužskrėsti LPI

Vengiant santykiauti visais būdais, kai tiesiogiai liečiasi gleivinės (glamonėjant kūną ir lytinius organus, bučiuojantis, gulint susiglaudus, kartu maudantis), bet svarbiausia – vengti analinio, vaginalinio ir oralinio sekso. Arba jo metu naudotis prezervatyvu. Bučiuojantis galima užsikrėsti tik tokiu atveju, jeigu kandžiojamasi – tuomet bakterijos patenka tiesiai į sveiko žmogaus žaizdeles. 

Dauguma LPI vienok yra pagydomos (jeigu gydomos) lt.wikipedia.org. Jeigu negydomos, gali turėti rimtų ar net labai rimtų padarinių. Yra ir visai neišgydomų LPI – tai: ŽIV, žmogaus papilomos virusas, herpes virusas. 

Kada įtarti užsikrėtus?

Užsikrėtus LPI, ne visada tuoj pat atsiranda ligos požymių. Kartais reikia laukti savaitę, mėnesį ar net daugiau. O kartais požymiai visai nepasirodo. Pasitaiko, kad ligos simptomai išnyksta savaime. Tačiau tai visai nereiškia, kad liga pati praėjo. Kaip sloga https://lt.wikipedia.org/wiki/Erogenin%C4%97_zona. Tokios ligos pačios nepraeina. Negydant jos gali tik paūmėti.  Galite būti užsikrėtę dviem ar net keliomis ligomis iš karto.

Požymiai, kuriuos pastebėjus, laikas pradėti nerimauti: 

  • Išskyros iš šlapimo – lyties takų (moterims jų pagausėja) Spalva gali būti nuo gelsvai žalsvos iki permatomos. 
  • Perštėjimas, niežulys, deginimas.
  • Baltos apnašos ant varpos, makštyje ar burnoje.
  • Padidėję kirkšnies limfmazgiai.
  • Skausmingumas makštyje, pilvo apačioje, kapšelyje, šlapinantis.
  • Kraujo pasirodymas po lytinių santykių, ne mėnesinių metu lt.wikipedia.org
  • Neskausminga opelė, sukietėjimas ar nudrėskimas.

Ką daryti užsikrėtus LPI?

Jeigu galvojate, kad esate užsikrėtę LPI, pasitikrinkite. Net jei taip negalvojate, bet pastebėjote vieną ar keletą iš išvardintų požymių, geriau pasitikrinkite iškart. Net jeigu nepastebėjote nė vieno iš išvardintų požymių, bet žinote, kad jūsų draugas (ar draugė), su kuriuo (ia) mylėjotės yra užsikrėtės/usi, pasitikrinkite. Ir jeigu su draugu ar drauge, kuris yra užsikrėtęs, „nieko nebuvo“, – jūs tik bučiavotės, vistiek dėl viso pikto pasitikrinkite.  Nesvarbu, kur Jūs kreipiatės pagalbos – gydytojas privalo laikytis konfidencialumo.  Nesvarbu, kur Jūs kreipiatės pagalbos – gydytojas privalo laikytis konfidencialumo

Rate this post