Straipsniai

Kasos aparatai: priežiūra bei naudojimo ypatumai

Visame pasaulyje kiekvieną dieną vyksta nesuskaičiuojama gausybė grynųjų pinigų operacijų, žmonės perka drabužius, daiktus, atsiskaito už šeimos vakarienes ar bilietus į kino filmus. Pinigai jau seniai yra neatsiejama kasdienybės dalis, o atsiskaitymai tapo tokie įprasti kaip namų ruošos darbai. Suvaldyti tokius nesibaigiančius pinigų srautus nėra lengviausia užduotis, tačiau čia gelbėja kasos aparatai – mašinos, sukurtos registruoti ir fiksuoti kiekvienos dienos pinigų srautus. Kasos aparatų istorija, prasidėjusi 1879 metais Jungtinėse Amerikos valstijose, taip ištobulėjo, kad kasos aparatai jau telpa delne ir nė iš tolo nebeprimena triukšmingų ir griozdiškų pirmųjų kasos aparatų.

Kasos aparatų istorija prasidėjo tuomet, kai pastebėjęs savo darbuotojus graibstant uždirbtą pelną, James Ritty sukonstravo prietaisą pinigams dėti, kuris, kaskart jam atsidarant, sukeldavo ausį rėžiantį garsą, Taip savininkas galėjo girdėti kada atidaromas ir uždaromas pirmasis kasos aparatas. Taip gimė tikrieji kasos aparatai, kurie šiandien jau tapo būtinu prietaisu mažemeninėje prekyboje, restoranuose, parduotuvėse, turguose ir kitose vietose, kur vyksta atskaitymai grynaisiais pinigais arba bankine kortele. Šiandien jau visiška retenybe galima laikyti atsiskaitymą, po kurio klientas negautų pirkimo faktą patvirtinančio dokumento – kasos kvito.

Kasos aparatai ir jų priežiūra

Lietuvoje, kaip ir visame pasaulyje, kasos aparatų veiklą reglamentuoja įstatymai, kurių laikytis privalo kiekvienas verslininkas, teikiantis paslaugas ir imantis užmokestį. Pirmieji, vos atsiradę kasos aparatai tiesiog fiksuodavo pinigų įnešimo faktą, o šiandieniniai kasos aparatai atlieka daug įvairiausių funkcijų.

Kasos aparato paskirtis – automatizuoti ir supaprastinti gaunamų pajamų apskaitą, išvengiant rankinio darbo bei pasitaikančių klaidų. Klasikiniai kasos aparatai naudojami mažose parduotuvėse, mažesnėse prekybos vietose, kai kuriose kavinėse, turi inegruotą pinigų stalčių, kuris atsidaro po to, kai jį naudojantis asmuo patvirtina mokėjimo sumą.

Tačiau technologijos tobulėja labai sparčiai ir šiandien naudojami modernūs kasos aparatai leidžia sekti ir valdyti prekyvietės ar restorano veiklą, matyti kokios operacijos buvo atliktos, kontroliuoti savo užsakymus, personalo veiklą, atsargas bei paprasčiau vesti buhalterinę apskaitą. Šiuolaikiniuose kasos aparatuose gausu patobulinimų, kurie darbą šiuo aparatu padaro efektyvesnį ir našesnį. Dabartiniuose kasos aparatuose nebereikia įvedinėti kainos, tereikia nuskenuoti brūkšninį kodą ir kasos aparatas padaro visą darbą.

Naujausia tendencija – savitarnos kasos aparatai, kurie jau kelis metus stovi didžiausiųjų prebybos centrų atsiskaitymo zonose. Šie kasos aparatai sutaupo įmonės pinigų, nes reikia mažiau darbuotojų, o prekes skenuoja patys pirkėjai, už jas atsiskaitydami grynaisiais pinigais ar banko kortele. Šio tipo kasos aparatai dar yra ganėtinai brangūs, jų kaina viršija 10 tūkst. dolerių.

Kasos aparatų priežiūros darbais gali pasirūpinti įmonė, kuri įdiegė kasos aparatą bei programinę įrangą. Prižiūrint kasos aparatą rekomenduojama profilaktiškai jį tikrinti, keisti susidėvėjusias ar pasibaigusias dalis, kontrolines juostas, prireikus rimtesnio remonto gali suteikti pakaitinį kasos aparatą, kad darbas įstaigoje nesustotų.

Kasos aparatų naudojimas

Išmokti naudotis kasos aparatais nėra sudėtinga, tam prireiks atidumo ir atsakingo buhalterinės apskaitos vedimo. Kasos aparatų savininkai turėtų žinoti, kad kasos aparatų naudojimo taisykles nustato Valtybinė mokesčių inspekcija, jų naudojimą taip pat reglamentuoja ir įstatymai. Svarbu žinoti, kasos aparatas turi būti registruotas Valstybinėje mokesčių inspekcijoje. Pagal veiklos rūšį nustatoma kaip kasos aparatas turi būti naudojamas, registruojamas ir pildoma buhalterinė apskaita.

Individualia veikla besiverčiantis gyventojas turi kiekvieną dieną pildyti Kasos operacijų apskaitos žurnalą; pasirašyti į kasos aparatą įdedamų naujų kontrolinių juostų pradžioje ir baigtų spausdinti kontrolinių juostų pabaigoje; registruoti kasos aparatu visus atsiskaitymus ir visas prekybos (paslaugų) operacijas, grynųjų pinigų išmokėjimą, įdėjimą ir išėmimą iš kasos aparato kasos; užregistravęs visas prekių (paslaugų) pardavimo (pirkimo) operacijas, pagal kasos aparato duomenis nustatyti visą mokėtiną sumą; kasos aparatu registruoti atsiskaitymą pagal mokėjimo būdą, išspausdinti kvitą ir teisingai jį nuplėšti; užbaigtą spausdinti kvitą kartu su grąža ar kita mokėjimo priemone (mokėjimo kortelės ir panašiai) išduoti asmeniui (pirkėjui).