Paprastieji spuogai (Acne vulgaris) – viena iš labiausiai paplitusių odos ligų. Kai kurie dermatologai mano, kad brendimo laikotarpiu ja serga visi žmonės, tik skirtingo sunkumo formomis. Paprastieji spuogai gali išlikti iki 40-ies metų ir net ilgiau. Jaunystėje atsiradę spuogai būna sunkesnės formos bei virsta lėtine liga. Moterys ir vyrai turi vienodą polinkį spuogams, bet vyrai dažniau serga sunkesnės formos Acne vulgaris.

Paprastųjų spuogų patogenezė yra sudėtinga ir ne iki galo ištirta. Nuolatinis jų simptomas yra seborėja, kai gaminama per daug vaško pavidalo riebalinės medžiagos – odos riebalų. Antrasis veiksnys, tai – nenormalus išorinio odos sluoksnio sustorėjimas. Bakterijos, priklausančios Propionibacterium, sukelia uždegimą. 

Paprastieji spuogai ar panašūs pakitimai gali būti susiję su endokriniginėmis ligomis, pavyzdžiui, sergant Cushingo liga, esant skydliaukes nepakankamumui. Kai kurie vaistai, tokie kaip kortikosteroidai, ličio preparatai, dažnai išprovokuoja paprastuosius spuogus. Panašių pakitimų gali būti vartojant androgeninius preparatus, ciklosporiną, barbitūratus, B grupės vitaminus https://lt.wikipedia.org/wiki/Kry%C5%BEkaulis.

Etiopatogenezė

Patogenezei yra svarbūs šie faktoriai:

  • hormonai,
  • genetinis faktorius,
  • seborėja,
  • bakterijos.

Hormonų vaidmuo acne vulgaris patogenezei yra esminis. Pagrindinį vaidmenį šiame procese neabejotinai atlieka androgenai (vyriški lytiniai hormonai). Jų yra ir moters organizme. Stipriausią poveikį daro 5 alfa-dehidroksitestosteronas (DHT), kuris yra sintetinamas iš testosterono. Sergant acne vulgaris, palyginus su sveika oda, jo sintezė odoje padidėja 30 kartų. Androgenų aktyvumo padidėjimas būdingas brendimo laikotarpiui, tuo metu atsiranda pirmųjų spuogų. Jie stimuliuoja riebalines liaukas didėti, taip pat skatina riebalų produkciją – šie procesai labai svarbūs ligos eigai. 

Genetinio faktoriaus vaidmuo dar nėra iki galo ištirtas, bet žinoma, kad sunkesnės ligos formos būna tiesiogiai susijusios su paveldimumu. Jei abu tėvai sirgo paprastaisiais spuogais, vaiko tikimybė jais susirgti padidėja daugiau nei 50 procentų https://en.wikipedia.org/wiki/Annular_pustular_psoriasis. Dėl pakitusio ir padidėjusio riebalų kiekio seborėja spuogų atsiradimo istorijoje suvaidina esminį vaidmenį. Spuogai formuojasi pamažu: liaukose besikaupiantys riebalai skyla į riebiąsias rūgštis, kurios skatina paviršinio odos sluoksnio ląstelių dauginimąsi ir ragėjimą. Plauko folikulo kanalėlai užsikemša ir odoje atsiranda inkštirai – iš pradžių balti, o paskui juodi. Folikuluose susikaupę riebalai – palanki terpė daugintis bakterijoms, sukeliančioms uždegimą. Taip susidaro raudoni mazgeliai – papulės. 

Manoma, kad užsikimšti riebalinių liaukų latakus ir kilti uždegimą labai skatina riebalų rūgštys, kurių atsiranda dėl Propionibakterium acnes gaminamos lipazės, skaldant riebaluose esančius trigliceridus. Kita sudėtinė riebalų dalis – linolinė rūgštis. Pastebėta, kad sergant acne riebaluose sumažėja šios rūgšties, todėl sutrinka riebalinių liaukų latakų keratinizacijos procesas bei padidėja folikulo žiočių ragėjimas. Dėl to riebalus būna sunkiau pašalinti iš riebalinių liaukų, praplatėja riebalinių liaukų latakai – atsiranda mikrokomedonų (microcomedones) – pirminių paprastųjų spuogų bėrimo elementų.

Nors folikule galima aptikti kelių rūšių mikroorganizmų, svarbiausią vaidmenį atlieka Propionibacterium acnes, Propionibacterium granulosum, rečiau – Propionibacterium parvum. Jų vaidmuo kylant spuogams susijęs su šiais mechanizmais: uždegimu ir dalyvavimu imunologinėse reakcijose www.youtube.com.

                                                                                                                   paprastieji-spuogai

Spuogai – kiti faktoriai

Stresas taip pat daro poveikį spuogų patogenezei, bet tai yra mažai ištirta. Kilus stresui antinksčiai gamina daugiau steroidų ir tai gali skatinti rastis spuogus. Acne vulgaris vystymuisi dietos poveikis yra mažas. Ligos paūmėjimas pastebimas tik apie 50 proc. sergančiųjų, jeigu jie vartoja daug tokių produktų kaip šokoladas, kakava, marinuotas, konservuotas maistas. Neigiamai veikia aukšta temperatūra ir didelė drėgmė, saulės spinduliai skatina keratinizacijos procesus.

Spuogų gydymas

60 proc. sergančiųjų Acne vulgaris pakanka vietinio gydymo, kitiems jis derinamas su sisteminiu.  Pagal veikimo mechanizmą vietiškai naudojamus vaistus galima suskirstyti į šias grupes:

  • keratolitiniai: alfa-hidroksirūgštis (AHA), salicilo rūgštis, retinoidai;
  • keičiantys keratinizacijos modelį: retinoidai;
  • antibakterinio poveikio preparatai: piroktono olaminas, azelaino rūgštis, antibiotikai;
  • priešuždegiminiai vaistai: azelaino rūgštis, adapalenas, sieros preparatai.

Rate this post